SPOTANIE WIELKANOCNE W AKADEMII PRZEDSZKOLAKA

Pomysł na wykonanie palm wielkanocnych okazał się strzałem w dziesiątkę.

Róże, tulipany, goździki, irysy - m.in. te kwiaty ozdobiły wielkanocne palmy, które wspólnie wykonały dzieci z Akademii Przedszkolaka przy Staropolskiej Szkole Wyższej w Kielcach - wydział w Myślenicach i Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dnia 13 kwietnia dzieci spotkały się z Seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przedszkolu „Smykolandia” w Osieczanach, dzięki przychylności właścicieli Państwa Grażyny i Antoniego Kasprzyckich. Mali studenci mieli okazję poznać różne sposoby i techniki wykonywania kwiatów  od prostych do trudniejszych wymagających czasu i cierpliwości, ale satysfakcja i radość z efektu końcowego pracy była ogromna. Podstawowe elementy kwiatu: łodyga, liście, płatki, by następnie powstała całość do palmy wielkanocnej. Palmy tworzono metodą tradycyjną, z naturalnych składników: bukszpanu, traw, bazi i bibuły. Dzieci  same decydowały o wyborze kolorów. Sprawność rąk seniorek oraz zaangażowanie studentek EWiP z I i III roku licencjatu dały zdumiewające rezultaty. Efekt końcowy okazał się zachwycający, gdyż uczestnicy warsztatów stworzyli swoje palmy, z których byli bardzo dumni. Jak więc widzimy tradycja jest czymś wyjątkowym. Pamiętajmy, że to, co mamy tu i teraz, miało swój początek w przeszłości. Spotkania z seniorami pozwalają dzieciom nawiązać relacje z osobami starszymi, dostrzec ich potencjał, docenić ich twórczość i kreatywność. Z kolei seniorzy mają możliwość podzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami. I nie czuć się zagubionymi i osamotnionymi w dzisiejszym, pędzącym świecie. Takie międzypokoleniowe działania przynoszą wiele korzyści: wzmacniają więzi w społeczności lokalnej, wzbogacają procesy uczenia się zarówno dzieci, jak i osób starszych, a przede wszystkim dają radość obu stronom.
Na zakończenie na przedszkolaków i gości czekał pyszny poczęstunek: babka wielkanocna, herbata, kawa i soki. Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze, wniosło wiele radości i wzruszeń. Było również znakomitą okazją do kształtowania szacunku w stosunku do osób starszych już od najmłodszych lat oraz umiejętności dostrzegania roli seniorów w rodzinie i społeczeństwie. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tych warsztatów.