Dzień Świętego Patryka

Obchody Dnia św. Patryka stały się już tradycją w StSW w Myślenicach. Podobnie jak w zeszłym roku koordynatorzy AP zaaranżowali uroczystości w kolorze zielonym. Przy udziale najmłodszych "studentów", czyli uczestników Akademii Przedszkolaka w Myślenicach przeprowadzone zostały zajęcia przybliżające geografię, historię, kulturę i sztukę  Irlandii.

Na początek, dzieci zaopatrzone w zielone pompony, przy dźwiękach irlandzkiej muzyki, wyruszyły wesołym korowodem po korytarzach i salach wykładowych uczelni. Wszędzie spotkały się z radosnym powitaniem oraz gromkimi oklaskami. Oficjalne rozpoczęcie obchodów Dnia Św. Patryka nastąpiło w sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się liczni goście: Pani Dziekan -dr Elżbieta Męcina -Bednarek, wykładowcy, studenci, rodzice. Cały program został opracowany przez studentów EWiP, którzy przywitali się z dziećmi w języku angielskim, piosenką „Hello, hello” – wszyscy klaskali w ręce, tupali nóżkami, obracali się.
Nawiązując do prezentacji Irlandii jako wyspy, studentki zaproponowały dzieciom taniec „Płyniemy na Irlandię” do muzyki z filmu „Piraci z Karaibów”. Taniec przypadł dzieciom do gustu i z chęcią naśladowały pokazywane ruchy. Wraz z dziećmi tańczył i Pan Prodziekan, przebrany w strój irlandzkiego skrzata – Leprechauna. Skrzat pilnuje garnca ze złotem na krańcach tęczy, dlatego też dzieci przygotowały tęczę z kolorowych figur geometrycznych. Gdy tęcza była gotowa, wszyscy zatańczyli Taniec Skrzata, zgodnie z ilustracjami, które były zaprezentowane na dekoracji. Dzieci – Skrzaty wesoło podskakiwały, kłaniały się, klaskały w rączki i wystukiwały rytm bucikami.
Jednym z Irlandzkich muzycznych obyczajów jest gra na łyżkach. Dlatego dzieci wraz z dyrygentem zagrały na łyżkach tzw. echo muzyczne do ludowej melodii irlandzkiej.
Na zakończenie zabawy, dzieci wraz z wszystkimi uczestnikami święta zatańczyli ludową melodię irlandzką „Step”. Zabawa polegała na tańcu dwóch grup, które naprzeciw siebie prezentowały swoje umiejętności taneczne, przechwalając się pomiędzy sobą, o to która grupa lepiej tańczy. A wiecie jaki był wynik? Wszyscy pięknie zatańczyli i wszyscy świetnie się bawili.
Na następne spotkanie zapraszamy 13.04.2019r. do Przedszkola w Osieczanach,  na godz. 10.00. Przewodnim hasłem tych zajęć będzie „Palma Wielkanocna”. Podczas pobytu w Smykolandii będą nam towarzyszyć Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.